AKNE NEDİR?

Akne kıl köklerinin ve deri altındaki yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşan bir cilt problemidir.Cilt mikrobiyotasının bozulması ile cilt çok fazla sebum üreterek gözenekleri tıkar ve akne oluşur.

Çoğu zaman sivilce ve akne aynı gibi düşünülür.Fakat sivilce kısa dönemli tekli cilt enfeksiyonudur.Akne ise daha yaygın daha uzun dönemli cilt enfeksiyonudur.

AKNE ÇEŞİTLERİ:

Açık Komedon:Siyah nokta olarak bilinir.Gözenekler açık şekilde dolar ,ucu dışarıdadır.Kıl kökünde bulunan ve kıla rengini verenmelanin maddesinin hava ile oksidasyonu sebebiyle siyah renkte olur.

Kapalı Komedon: (Akne Vulgaris)kıl folikülü ve yağ bezlerinin kronik iltihaplı hastalığıdır.Ergenlik döneminde yoğunluk ile görülsede her dönemde görülebilir.Kapalı komedonlar iltihaplı olan akne lezyonlarınınöncüsü olarak kabul edilir.Toplu iğne başı boyutunda hafif kabarık kirli beyaz papül şeklinde görülür.

Papül Püstül:Cilt yüzeyinde pembe veya kırmızı küçük ağrılı  şişliklerdir.Sıklıkla birleşerek  ciltte döküntü meydana getirebilirler.

Kistik Akne:Aknenin daha derin ve şiddetli halidir.Cilt altında şiş ve yumrular halindedir.Hassas ve ağrılıdır.İz bırakabilir.Tedavisi mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır.

Erişkin Aknesi:30 yaş üzerinde görülen hormonal değişimler ve stres kaynaklı inatçı olabilen aknelerdir.

Ergen Aknesi:10 12 yaşlarında başlayıp 25 yaşına kadar devam edebilen aknelerdir.Erken dönmede kontrol altına alınmadığında şiddetlenerek ilerleyebilir.İz bırakabilir.

ÖZLEM SARIKAYA

Diğer Blog İçeriklerimiz

YAZ BAKIMLARI

YAZ BAKIMLARI

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?   Cilt bakımı mevsimlere göre değişir mi sizce? Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır? Size ilginç gelse de mevsimsel geçişlere ve mevsime göre cilt bakımı yapılmalıdır. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı...

DERMAMELAN

DERMAMELAN

Ezimatik Peeling (Cosmelan - Dermamelan): Nedir ve Nasıl Etki Eder? Cosmelan ve Dermamelan, lekelerin tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemler, deride bulunan melanin üretimini enzimatik düzeyde baskılayarak aşırı üretimin önüne geçer. Böylece...

SONBAHAR BAKIMLARI

SONBAHAR BAKIMLARI

Tatil ,güneş ,deniz heyecanı ile beklediğimiz yaz mevsimi bitti.Hatta sonbaharın ikinci ayına başladık bile…Güneş yüzünü artık biraz daha az göstermeye, yapraklar sararıp düşmeye başladı. Yani doğa kendisini yeni mevsime hazırlamak için harekete geçti.Peki biz yeni...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.