SAÇ TEDAVİLERİ

SAÇ DÖKÜLMESİ

 Saç dökülmesi genellikle genetik sebeplerden olmakla beraber bazen farklı hastalıkların habercisi de olabilir. Aslında saç dökülmesi saç sağlığında olması gereken bir durumdur. Zayıflayan saçlar kendilerini yenilemek için dökülürler ve köklerden yeni saçlar tekrar çıkar. Ancak toplam saçın %10’undan fazla dökülme olursa bu sağlıksızdır ve önlem alınması gereken bir durumdur. Bu noktada bir hekime başvurulmalıdır. Saç dökülmesinin şiddetine ve tipine göre tedaviler planlanmalı ve ev devam ürünleri ile desteklenmelidir.

 Erkeklerde Saç Dökülmesi

 Erkeklerde saç dökülmesi genellikle ergenlik sonrası ortaya çıkar ve erkek genetiği saç dökülmesine daha yatkındır. Androgenetik alopesi diye tanımlanır. Dihidrotestesteron hormonunun kıl kökünü etkilemesi ile olur. saçlar incelir, cansızlaşır ve dökülür. 

Kadınlarda Saç Dökülmesi 

Erkek tipi dökülme (androgenetikalopesi) kadınlarda daha nadir görülür. Ancak stresli yaşam, tiroit hormonu dengesizliği , menapoz, doğum kontrol hapları, hamilelik, emzirme dönemi, ameliyat sonrası, yanlış diyet yapma , yüksek doz d vitamini kullanımı ;biotin , folik asit, selenyum ve çinko gibi vitamin ve mineral eksikleri kadınlarda saç dökülmesine sebep olur . Bu rahatsızlıkların dışında röfle, fön, perma gibi saç işlemleri de saç bütünlüğüne zarar verir. Bazı şampuanların çok köpürmesi için içine çamaşır, bulaşık deterjanlarında kullanılan kimyasallar eklenir buda saçlı deriye ve saça zarar verir. Bu sebeple şampuan alırken dikkatli olmalıyız. 

Saç Tedavileri 

Saç tedavisine başlamadan önce ilk yapılması gereken iyi bir analizdir. Detaylı bir anamnez ile doğru tanıyı koymak gerekir. Tedavi yöntemi, protokol sıralaması ve alınması gereken ilaçların hekim tarafından belirlenmesi gerekir. İyi bir saç tedavisi için doktor kontrolünde hem işlem hem diyetisyenle protein ağırlıklı bir beslenme düzeni kurulmalıdır. 

-Saç Mezoterapisi 

 Mezoterapi aslında uygulama yönteminin adıdır. En sık kullanılan yöntemdir. Saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, aminoasit, ve peptidlerin kokteyl olarak hazırlanıp saçlı deriye enjekte edilmesidir. İlk seanslar genellikle haftada 1 olur. mevsim geçişlerinde idame(tekrar) doz uygulaması önerilir. Mutlaka HEKİM tarafından uygulanmalıdır. 

Mezo Spider 

Yüz estetiğinde kullanılan PDO ipler ile (örümcek ağı ) mezoterapi yönteminin muhteşem bir kombinasyonudur. Hem erkek hemde kadınlarda uygulanabilir. Cerrahi ameliyatlarda kullanılan vücut tarafından emilebilen PDO ipler ince enjektör iğnelerine yerleştirilmiştir. İçinde ip bulunan bu iğneler saçlı deriye batırılarak ipler içeriye gönderilir. Aynı anda açılan mikro kanallardan saç foliküllerini güçlendirecek mezoterapi kokteylide saça enjekte edilir. Bu sayede aynı seansta çift etki ve maksimum sonuç alınır. Mutlaka HEKİM tarafından uygulanmalıdır.

 –Kök Hücre

 Kendi kendini yenileme ve çoğalma özelliği olan kök hücreler vücudumuzun en değerli yapı taşlarındandır. Kulak arkasından alınan 4-5 adet saç kökü özel bir cihaz yardımıyla parçalanır. Zengin ve ince bir solüsyon elde edilir. İnce olan saç diplerine enjeksiyon olarak uygulanır.

 –PRP

 Saç tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kişinin kendisinden alınan kan steril koşullarda santrifüj edilerek plateletleri ayrıştırılır. Böylece trombositten zengin bir plazma elde edilir. Elde edilen bu plazma saçlı deriye enjekte edilir. Mutlaka HEKİM tarafından uygulanmalıdır.

 –Dermaterapi

Dermapen adı verilen ucunda mikroiğnelerin olduğu cihaz ile uygulanır. Dermapenle alt ve üst tabakasında geçici mikro kanallar açılır ve açılan bu kanallardan saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve amino asitler cilt altına verilir. Vücudun kendi tamir mekanizması uyarılarak saçlı deride kanlanma sağlanır. İnce saç tellerinin güçlenmesi hedeflenir. 

-Ozonlu PRP

 Elde edilen prp solüsyonunun ozon ile birleştirilmesi ile elde edilir. Prp’yi daha da güçlü hale getirir. Hekim tarafından enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. 

-Bitkisel Yöntemler 

 Saç derisinde kan dolaşımının hızlanması saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. Zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile saç diplerine masaj yapmak kan dolaşımının hızlanmasına katkıda bulunur. Biberiye de saç tedavisinde kullanılan bitkisel ürünlerdendir. Bir tutam biberiye 20 dakika kaynatılıp soğutulduktan sonra saç diplerine sprey yardımıyla uygulanır. Yine lavanta hidrosolü, gliserin, jojoba yağı ve badem yağı da evde kullanabileceğimiz bitkisel ürünlerdendir.

 –Serum ve Tonikler

 Klinikte uygulanan tedavinin evde de desteklenmesi gerekir. Yapılan tedaviye uygun günlük olarak saç diplerine evde de serum veya saç toniği uygulanmalıdır. Bu serumlar saçlı deriyi nemli tutar, kırılmasını önler. 

-Saç Tedavisinde Beslenme

 Saç sağlığında beslenmenin önemi çok büyüktür. Saçların sağlığı için günlük yeterli miktarda su içilmelidir. Ayrıca sağlıklı saçlara sahip olmak için dengeli, vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı tercih edilmelidir. Saçların sağlıklı olması için proteine ihtiyacı vardır. Yetersiz protein alımında saçlar güçsüzleşir, kırılır ve dökülür. En iyi protein kaynakları yumurta , et, balık, tam tahıllar ve kuru baklagillerdir. 

-Ağızdan Alınan Takviyeler

 Yine klinikte uygulanan tedavinin gücünü artırmak için hekim tarafından önerilen takviyeleri de günlük olarak almak tedavinin başarısını arttırır. Tabi burda önemli olan bu takviyeleri hekim önerisi ile kullanmak gerekir. Folik asit, biotin, kolajen, selenyum, minoksidil, çinko gibi besin takviyeleri kullanımı tedaviyi destekler.

 –IV Takviyeler

 Saçın ihtiyacına göre hekim tarafından damar yolu ile uygulanan vitamin, mineral takviyeleridir.

ÖZLEM SARIKAYA

Diğer Blog İçeriklerimiz

YAZ BAKIMLARI

YAZ BAKIMLARI

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?   Cilt bakımı mevsimlere göre değişir mi sizce? Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır? Size ilginç gelse de mevsimsel geçişlere ve mevsime göre cilt bakımı yapılmalıdır. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı...

DERMAMELAN

DERMAMELAN

Ezimatik Peeling (Cosmelan - Dermamelan): Nedir ve Nasıl Etki Eder? Cosmelan ve Dermamelan, lekelerin tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemler, deride bulunan melanin üretimini enzimatik düzeyde baskılayarak aşırı üretimin önüne geçer. Böylece...

SONBAHAR BAKIMLARI

SONBAHAR BAKIMLARI

Tatil ,güneş ,deniz heyecanı ile beklediğimiz yaz mevsimi bitti.Hatta sonbaharın ikinci ayına başladık bile…Güneş yüzünü artık biraz daha az göstermeye, yapraklar sararıp düşmeye başladı. Yani doğa kendisini yeni mevsime hazırlamak için harekete geçti.Peki biz yeni...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.