LEKE TEDAVİLERİ

      Leke hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülen cilt rahatsızlıklarından biridir. Leke tedavisi her kişide ayrı ayrı planlanması gereken bir tedavidir. Leke oluşumunda farklı sebepler vardır. (güneş – hamilelik – genetik – yanlış kozmetikler – bazı sistemik hastalıklar vb.)

    Ciltte leke oluşmasının nedeni; cildin epidermis tabakasında bulunan melanositlerin aşırı aktifleşmesi sonucu salgılanan melanin miktarının çok fazla olmasıdır. Melanosit ve melanin miktarlarının artmasının çeşitli sebebleri olabilir. Örneğin UV ışınlarına karşı cildin kendisini korumaya çalışması (güneş lekelerinin sebebidir), hormonal dengenin bozulması (doğum sonrası lekelerinin sebebidir), inflamasyonlar (akne sonrası lekelerin oluşmasının sebebidir)…vb.

    • Lazer ile Leke Tedavisi: Cilt lekesi tedavisinde kullanılan lazerler sadece bu durum için üretilmiş özellikte olan cihazlardır. Cilt üzerinde leke görünümünü oluşturan lekenin sahip olduğu melanin boyasıdır. Lazer tedavilerinde hedef melanindir. Uygulamada leke üzerinde uygulanan lazer enerjisi cildi geçerek melanin tarafından emilir ve ısı etkisiyle melanin parçalanır. Böylece lekede küçülme , solma görülür zamanla ortadan kalkar.Lazer ile leke tedavisi sonuçları tatmin edici, yan etkileri az ,maliyeti düşük, günlük aktiviteleri kısıtlamayan etkin bir tedavi yöntemidir.
  • Karbon Peeling: Karbon peeling Spectra lazer ile non-ablatif melazma tedavisinde çarpıcı sonuçlar gösterir. Aynı zamanda cilt yenileme tedavisinde de kullanılır. Karbon bazlı losyon ile uygulanan karbon peeling ciltte foto termal bir etki yaratarak cilt yenileme ve leke tedavisinde çarpıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Cilt temizliğinden sonra karbon bazlı solüsyon ince bir tabaka halinde cilde sürülür. Lazer cihazının 1064 nm lik dalga boyu kullanılarak karbon ciltten temizlenir. Karbon maske veya plasenta maske uygulanarak işlem sonlandırılır.
  • Kimyasal Peeling: Meyve asitleri ile ( AHA ) yapılan yüzeysel peeling yöntemidir. Şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle veya sütte bulunan laktik asitler ile uygulanır. Bu asitler küçük moleküller olduğu için, cildin en üst tabakası epidermisi kolaylıkla geçebilir. Epidermal kökenli olan yüzeyel lekelerin tedavisinde başarılıdır. 
  • TCA Peeling: Triklor asetik asit uygulamasıdır. Cildin daha alt tabakalarının soyulması için yapılan derin peeling işlemidir. Derin lekelerin ve izlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Konsantrasyonu ayarlanarak işlemin derinliği belirlenmektedir. 

      Evde kullanılması için, glikolik asit içeren ürünler ile işlemin etkisi arttırılır. Peeling işlemleri süresince ve sonrasında güneş ışınlarından korunmak ve solaryuma girmemek gerekir.

  • Dermatherapy: Dermaroller adı verilen bir cihazla renk açıcı solüsyonların cilt altına verilmesi işlemidir. Uygulama sadece leke tedavisinde değil aynı zamanda yara izleri skar izleri ,saç dökülmesi ve saç köklerinin güçlenmesi için de kullanılır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Cilt esnekliğini arttıran, yaşlanmayı  geciktirici  bir tedavi olarak da uygulanır.   
  • PRP: PRP Trombositten zengin plazma anlamına gelir. Trombositler doku iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rolü bulunan kan hücreleridir. Önemli protein ürünleri ve bağ dokusu faktörleri içerir. Lekeli bir bölgeye enjekte edildiğinde  doku yenilenmesini uyardıkları görülmüştür. Kişinin kendi trombositleri ile mezoterapi tekniği ile yapılan bu uygulama ile ciltte oluşan lekelerin tedavisi de mümkündür.Leke tedavileri aralarında seans olarak desteklemeyi sağlar.
  • Cosmelan – Dermamelan: Her türlü lekenin tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yöntemidir. Bu yöntem her türlü cilt tipine ve cilt lekesine uygundur. Her mevsim uygulanabilir.Ağrısız bir uygulamadır ve çok kısa sürede sonuç alınır. Akne izi ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde %90 etkilidir. Tek seanslık bir uygulamadır.
  • Me – Line: Her lekenin farklı bir hikayesi vardır felsefesiyle yola çıkan Me Line®, cilt tipine ve her tür lekeye göre özelleştirilmiş yenilikçi çözüm konseptlerine sahiptir. Lekeyi cilt rengine göre ayırarak ve cilt tipine göre ürünleri özelleştirerek Melazma, Kloazma, Çil (Efelid), Solar Lentigo’dan Gözaltı morluğuna, Genital bölge hiperpigmentasyonuna kadar tüm lekelenmelerde etkin ve kontrollü çözümler sunar.

 

Diğer Blog İçeriklerimiz

YAZ BAKIMLARI

YAZ BAKIMLARI

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?   Cilt bakımı mevsimlere göre değişir mi sizce? Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır? Size ilginç gelse de mevsimsel geçişlere ve mevsime göre cilt bakımı yapılmalıdır. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı...

DERMAMELAN

DERMAMELAN

Ezimatik Peeling (Cosmelan - Dermamelan): Nedir ve Nasıl Etki Eder? Cosmelan ve Dermamelan, lekelerin tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemler, deride bulunan melanin üretimini enzimatik düzeyde baskılayarak aşırı üretimin önüne geçer. Böylece...

SONBAHAR BAKIMLARI

SONBAHAR BAKIMLARI

Tatil ,güneş ,deniz heyecanı ile beklediğimiz yaz mevsimi bitti.Hatta sonbaharın ikinci ayına başladık bile…Güneş yüzünü artık biraz daha az göstermeye, yapraklar sararıp düşmeye başladı. Yani doğa kendisini yeni mevsime hazırlamak için harekete geçti.Peki biz yeni...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.