LAZER EPİLASYONUN BAŞARILI OLMASI İÇİN KILLAR HANGİ EVREDE OLMALI?

Günümüzde sıkça tercih edilen lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en etkili yöntemidir. Lazer epilasyonda vücutta istenmeyen tüylere belli dalga boylarında ışıklar gönderilerek, kıl kökleri tahrip edilir ve kılların yeniden çıkması engellenir.

Her insanın kıl tipi, kıl rengi ve cilt tipi farklıdır. Uzman hekim tarafından muayene ile uygun dalga boyu ve cihaz belirlenir. Daha sonra 5-8 arası seans ile o bölgenin kalıcı olarak kıllardan temizlenmesi hedeflenir.

HER BÖLGEDE SEANS ARALIKLARI NEDEN AYNI DEĞİLDİR?

Seans aralıklarının farklı olmasının nedeni, kılların gelişim evrelerinin farklı olmamasıdır. Kılların gelişim evreleri şunlardır;

  • Erken Anajen: Köklerin kıl üretmeye başladığı evre.
  • Anajen: Ortaya çıkan tüylerin aktif olarak uzama evresi.
  • Katajen: Kök içeresinde yer alan canlı hücrelerinin yapısının değişime uğradığı ve dinlendiği evredir.
  • Telojen: Kıl uzamasının durduğu ve kökten ayrıldığı dönemdir.

Kıllar bu 4 evrede gelişimi tamamlar. Bu evreler değişiklik gösterdiği için, lazer epilasyonda seans aralıkları da bölgeye göre değişiklik gösterir. Lazer epilasyon için en uygun evre Anajen evredir.

Lazer Epilasyonda Ortalama Seans Aralıkları

Lazer epilasyonda seans aralıkları genellikle uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yüz bölgesine yapılan uygulama ile vücudun diğer bölgelerine yapılan uygulama farklı aralıklar gerektirir.

İdeal seans aralıkları;

  • Sırt, kol, bacak gibi vücut bölgelerinde 6-8 hafta
  • Yüz bölgesinde 4-6 hafta
  • Koltuk altı ve genital bölgelerde 6-8 hafta

Genelde ideal görülen seans aralıkları bunlardır. Ancak, tedavinin ilerleyen aşamalarında kıllar etkinliğini yitirip zayıflamaya başladıkça seans aralıkları daha da uzar.

İşte başarılı bir lazer epilasyon sonucu için uygulama yapılan bölgedeki kılların kıl evresinin iyi tanımlanması kılların etkin olarak azalması için önemlidir. İlk olarak önceki seansın ne kadar etkili olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Sonra, kılın büyüme evresini tamamladığını ve yeni bir seanstan yeteri kadar etkileneceğinden emin olunur. Ardından da yeni seans için uygun aralığı belirler. İşini profesyonel yapan klinikler bu sebeple hastalarını lazer epilasyona her ay seansa almaz.

LAZER EPİLASYON İÇİN NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKLİDİR?

Bugün ki lazer teknolojisinin bir kaç seans sürmesinin nedeni yukarıda bahsettiğimiz sebepten, vücudumuzdaki kılların hepsinin farklı evrelerde olmasıdır. İşlem yapıldığı esnada aktif dönemdeki kıllar (anajen) etkilenir ama diğer evredeki kıllar ise gelişimini sürdürür. İşlem yapılan bölgede kılların hepsinin anajen seviyede olması mümkün değildir.

Bundan dolayı, lazer epilasyondan istenen sonucu alabilmek için 1-1,5 yıllık bir tedavi süreci gerektirir. Bu süreç boyunca 7-8 seansa ihtiyaç duyulabilir.

Lazer epilasyonda başarıyı etkileyen önemli diğer parametreleri de bir başka yazımıza bırakalım.

Sağlık ve güzellikle kalın.

 

Diğer Blog İçeriklerimiz

YAZ BAKIMLARI

YAZ BAKIMLARI

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?   Cilt bakımı mevsimlere göre değişir mi sizce? Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır? Size ilginç gelse de mevsimsel geçişlere ve mevsime göre cilt bakımı yapılmalıdır. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı...

DERMAMELAN

DERMAMELAN

Ezimatik Peeling (Cosmelan - Dermamelan): Nedir ve Nasıl Etki Eder? Cosmelan ve Dermamelan, lekelerin tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemler, deride bulunan melanin üretimini enzimatik düzeyde baskılayarak aşırı üretimin önüne geçer. Böylece...

SONBAHAR BAKIMLARI

SONBAHAR BAKIMLARI

Tatil ,güneş ,deniz heyecanı ile beklediğimiz yaz mevsimi bitti.Hatta sonbaharın ikinci ayına başladık bile…Güneş yüzünü artık biraz daha az göstermeye, yapraklar sararıp düşmeye başladı. Yani doğa kendisini yeni mevsime hazırlamak için harekete geçti.Peki biz yeni...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.