LAZER EPİLASYONUN BAŞARILI OLMASI İÇİN KILLAR HANGİ EVREDE OLMALI?

Günümüzde sıkça tercih edilen lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en etkili yöntemidir. Lazer epilasyonda vücutta istenmeyen tüylere belli dalga boylarında ışıklar gönderilerek, kıl kökleri tahrip edilir ve kılların yeniden çıkması engellenir.

Her insanın kıl tipi, kıl rengi ve cilt tipi farklıdır. Uzman hekim tarafından muayene ile uygun dalga boyu ve cihaz belirlenir. Daha sonra 5-8 arası seans ile o bölgenin kalıcı olarak kıllardan temizlenmesi hedeflenir.

HER BÖLGEDE SEANS ARALIKLARI NEDEN AYNI DEĞİLDİR?

Seans aralıklarının farklı olmasının nedeni, kılların gelişim evrelerinin farklı olmamasıdır. Kılların gelişim evreleri şunlardır;

  • Erken Anajen: Köklerin kıl üretmeye başladığı evre.
  • Anajen: Ortaya çıkan tüylerin aktif olarak uzama evresi.
  • Katajen: Kök içeresinde yer alan canlı hücrelerinin yapısının değişime uğradığı ve dinlendiği evredir.
  • Telojen: Kıl uzamasının durduğu ve kökten ayrıldığı dönemdir.

Kıllar bu 4 evrede gelişimi tamamlar. Bu evreler değişiklik gösterdiği için, lazer epilasyonda seans aralıkları da bölgeye göre değişiklik gösterir. Lazer epilasyon için en uygun evre Anajen evredir.

Lazer Epilasyonda Ortalama Seans Aralıkları

Lazer epilasyonda seans aralıkları genellikle uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yüz bölgesine yapılan uygulama ile vücudun diğer bölgelerine yapılan uygulama farklı aralıklar gerektirir.

İdeal seans aralıkları;

  • Sırt, kol, bacak gibi vücut bölgelerinde 6-8 hafta
  • Yüz bölgesinde 4-6 hafta
  • Koltuk altı ve genital bölgelerde 6-8 hafta

Genelde ideal görülen seans aralıkları bunlardır. Ancak, tedavinin ilerleyen aşamalarında kıllar etkinliğini yitirip zayıflamaya başladıkça seans aralıkları daha da uzar.

İşte başarılı bir lazer epilasyon sonucu için uygulama yapılan bölgedeki kılların kıl evresinin iyi tanımlanması kılların etkin olarak azalması için önemlidir. İlk olarak önceki seansın ne kadar etkili olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Sonra, kılın büyüme evresini tamamladığını ve yeni bir seanstan yeteri kadar etkileneceğinden emin olunur. Ardından da yeni seans için uygun aralığı belirler. İşini profesyonel yapan klinikler bu sebeple hastalarını lazer epilasyona her ay seansa almaz.

LAZER EPİLASYON İÇİN NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKLİDİR?

Bugün ki lazer teknolojisinin bir kaç seans sürmesinin nedeni yukarıda bahsettiğimiz sebepten, vücudumuzdaki kılların hepsinin farklı evrelerde olmasıdır. İşlem yapıldığı esnada aktif dönemdeki kıllar (anajen) etkilenir ama diğer evredeki kıllar ise gelişimini sürdürür. İşlem yapılan bölgede kılların hepsinin anajen seviyede olması mümkün değildir.

Bundan dolayı, lazer epilasyondan istenen sonucu alabilmek için 1-1,5 yıllık bir tedavi süreci gerektirir. Bu süreç boyunca 7-8 seansa ihtiyaç duyulabilir.

Lazer epilasyonda başarıyı etkileyen önemli diğer parametreleri de bir başka yazımıza bırakalım.

Sağlık ve güzellikle kalın.

 

Diğer Blog İçeriklerimiz

JAWLİNE DOLGU

JAWLİNE DOLGU

Uzun yıllardır kullanılan jawline dolgusuna sosyal medyanın etkisi ile son dönemde talep arttı. Sosyal medyada  filtrelerle çene hattı düzeltilerek daha genç ve dinamik fotoğraflar elde edilince bu işlemi gerçek hayata taşıma talebi oluştu.              Bu uygulama...

EZBER BOZAN LEKE TEDAVİSİ: DERMAMELAN

EZBER BOZAN LEKE TEDAVİSİ: DERMAMELAN

gebelikteki lekeleri, yaşlılık lekeleri, hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisi ve lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde de en etkili yöntemlerden biridir.

LEKE TEDAVİLERİ

LEKE TEDAVİLERİ

  Leke hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülen cilt rahatsızlıklarından biridir. Leke tedavisi her kişide ayrı ayrı planlanması gereken bir tedavidir. Leke oluşumunda farklı sebepler vardır. (güneş – hamilelik – genetik – yanlış kozmetikler – bazı sistemik hastalıklar vb.)

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.