KARBON PEELING

Karbon Peeling (Lazer İle Cilt Gençleştirme-Lazer İle Leke Tedavisi)

 Lazer yöntemleri cilt sağlığı ve güzelliği için de kendisine yer edinmiş durumda. Karbon peeling uygulaması da bu son yeniliklerden bir tanesi.

Karbon peeling uygulaması son dönemlerin en popüler lazerle cilt yenileme işlemlerinden .Yöntem birçok avantajı da beraberinde getiriyor ve dolayısıyla tedaviye olan rağbet de gün geçtikçe artıyor.  

Karbon peeling nedir ?

Karbon peeling, bir çeşit lazerle yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir. Lazerle cilt soyma ve fraksiyonel lazer yöntemlerinden en büyük farkı ise deri üzerinde yara ve kabuklanma bırakmadan,kişileri günlük yaşamlarından koparmadan cilt gençleştirme işlemi yapabilmesidir. Karbon solüsyonu ve Q-Switch lazer kullanılarak cildi yenileyen, lekelerden arındıran ve gençleştiren en iyi cilt bakımı uygulamalarındandır. Karbon peeling işleminde peeling için kullanılan maddelerden biri aktif karbon, cilt sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Aktif karbon, normal kömürün yüksek ısıya maruz kalması sonucu oluşur. Yüksek ısıya maruz kalan kömür siyah ince bir hale gelir.Bu sayede toz halindeki kömürün içinde küçük boşluklar oluşur. Küçük boşluklar, toksin ve kimyasalların yakalanmasında önemli rol oynar ve kolay absorbe edilir.Aktif karbon, kömürden elde edilmekle birlikte normal kömür ile aynı yapıda değildir.

Tedavi nasıl uygulanır ?

Karbon peeling uygulaması öncesi yüz bölgesi temizlenir ve karbon solüsyonu cilde uygulanır. Solüsyon uygulaması sonunda lazer uygulaması başlar. Lazer ile karbon solüsyonunun cilt  altına girmesi sağlanır. İkinci aşamada.tüm karbon yapılar temizlenir.Non-ablatif adını verdiğimiz cilt gençleştirme işlemi uygulanır. Uygulama esnasında ağrı-acı hissedilmez. Uygulama alanlarında yaklaşık 2-3 saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur.

Karbon peeling tedavileri:

Karbon peeling yüz bölgesini ilgilendiren birçok şikayetin tedavisinde kullanılsa da tedavi edici etkileri şu şekildedir;

·         Aktif akne (sivilce) tedavisi

·         Orta yaş kırışıklıklarının tedavisi

·         Yüz bölgesindeki lekelerin tedavisi

·         Eski sivilce izlerinin tedavisi

·         Gözenek sıkılaştırma 

Karbon peeling tedavisinde kullanılan lazerler:

Karbon peeling tedavisinde kullanılan lazerler Q switched Nd:Yag lazerleridir. Bu lazerin en önemli özelliği saniyenin binde biri büyüklüğünde atış yapabilme ve cilt üzerinde hasar bırakmadan derin dokuları tedavi edebilme yetisidir.

Kaç seans tedavi gerekir ?

Karbon peeling uygulamaları 6-8 seans olacak şekilde planlanır. İlk tedaviler 7-15 günde bir, diğer tedaviler ayda bir olacak şekilde devam edilir. Dolayısıyla uygulama sayısı kişinin ve tedavi edilecek yüzeyin özelliklerine göre değişir.

 

Karbon peeling ve cilt bakımı

Son yıllarda cilt bakımı amacıyla uygulanan tedaviler terkedildi ve yerlerini yeni yöntemler aldı. Bu yöntemlerden biri de karbon peeling ve  cilt yenileme sistemleridir.Dolayısıyla karbon peeling aynı zamanda bir cilt bakımı uygulaması da yapabilmektedir ve klasik bir cilt bakımında onlarca seans uygulamada görülen etkiler, belki de çok daha fazlası 1-2 seansta alınabilmektedir.

Sonuçlar ne zaman ortaya çıkar?

Karbon peeling uygulamalarının ilk sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Lazerle yapılan bu işlem aslında cilt altı dokuları tedavi etmektedir ve bu dokuların tedavi edildiğinin cilt üzerinde görülmesi ancak bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Tekrar eden uygulamalarda etkisi giderek artmaktadır. Birkaç uygulama sonrasında cildin daha parlak ve ferah bir görünüm kazandığı görülebilir.

Karbon peeling avantajları nelerdir

·         Her mevsim uygulanabilir. Böylece yaz aylarında kullanılamayan diğer lazer işlemlerinin dezavantajından kurtulmuş oluruz

·         Uygulamalarda ağrı-acı hissi yoktur

·         Uygulama sonrasında kabuklanma ve yara oluşmaz. Kişi sosyal hayattan alıkonulmaz

·         Karbon peeling esmer cilt yapısındaki kişiler için de uygudur.

·         Tedavisi zor cilt lekelerini birkaç seansta tedavi eder.

Karbon peeling faydaları nelerdir?

Karbon peeling genellikle yüze uygulanan bir işlemdir. Yüz üzerinde olumlu etkileri vardır.
Yüze uygulanan aktif karbon maske ile ciltte bulunan kir, toz, yağ temizlenir. Etkili bir biçimde temizlenen cilt daha parlak görünür.
Aktif karbonun özel boşluklu yapısı sayesinde, maske ciltteki porlara kolayca nüfuz eder. Porlardaki kirin, yağın ve diğer istenmeyen maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Derinlemesine etki eden bu işlem ile porlar sağlıklı ve sıkı kalır. Yüzdeki porların genişlemesini önler.
Karbon peeling cildin en üst tabakasındaki ölü hücrelerden kurtulmayı sağlar. Böylece alttaki canlı cilt dokusu ortaya çıkar. Cilt ferahlamış, sağlıklı ve parlak görünür.
Ciltteki yağ dengesinin korunmasını sağlar. Yağlı, lekelenmeye ve akne oluşumuna yatkın cilt tiplerinde, yağlanmayı önleyici özelliği vardır. Sıcak ve nemli hava gibi yüzde yağlanmayı arttırıcı durumlarda karbon peeling oldukça yararlıdır.
Lazer teknolojilerinin medikal estetiğe en büyük armağanlarından biri olan karbon peeling lazer, tüm bunları ortadan kaldırabilen harika bir cilt bakımıdır.
Cilt bakımının en önemli konusu kırışıklıklarla mücadele gibi görünüyor olsa bile; karbon peeling tedavisiyle lekelerden arınmış, sağlıklı bir canlılık kazanmış, ton farklarından arınmış, tazelenmiş bir cilde baktığımızda ince kırışıklıkların o kadar da göze batmadığını fark edebilirsiniz.
Aynı zamanda Q-switch lazer bağ dokuyu uyardığı için fibroblast hücreler harekete geçer ve kolojen üretimi tetiklenir.Cilt kalitesi artar.

Karbon Peeling Zararlı Mı?
FDA onaylı, hassas ciltlerde bile güvenle kullanılabilen, düşük soyulma efekti ile cildin kendini yenilemesini nazikçe sağlayan bu işlem, yüksek hasta memnuniyeti kazanmış bir uygulamadır.

 

ÖZLEM SARIKAYA

Diğer Blog İçeriklerimiz

Cilt Katmanlarına Göre Bakım

Cilt Katmanlarına Göre Bakım

Vücudumuzun en büyük organı cildimiz farklı katmanlardan oluşur. Cildin her katmanının da farklı ihtiyaçları vardır, bu yüzden çok yönlü fonksiyonel bir yaklaşım benimsemek cildin sağlıklı ve genç görünmesini için önemlidir. Hekim veya cilt bakım uzmanına danışarak...

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Longevity Konuşmaya Devam…

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Longevity Konuşmaya Devam…

2023 yılında çalışmaların daha çok arttığı önümüzdeki yıllarda da devam edecek uzun ve sağlıklı yaşam gündeminde, epigenetik bence hala çok önemli bir yerde. Hastalık potansiyelinin sadece yüzde 10’unun DNA’da kodlandığını, yüzde 90 gibi çok ciddi bir oranın kontrol...

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Longevity

Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Longevity

Son yıllarda “longevity” kavramı çok fazla karşımıza çıkıyor. Longevity, yaşam tarzında değişiklikler yaparak daha iyi beslenmek, daha iyi uyumak, gerekli kan tahlillerimizi ve testlerimizi zamanında yaptırarak hastalıklara yakalanmadan önlem almak, sağlığımızı daha...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.