EZBER BOZAN LEKE TEDAVİSİ: DERMAMELAN

Bizler güneş koruyucu bilmeden güneşi dost zannederek büyüyen bir nesiliz. Sonucunda da lekeli, renk dengesini ve nemini kaybetmiş, hatta elastikiyetini kaybetmekte olan, buna inat burun ve etrafında gözenek problemi olan ciltlere sahibiz. Geçmiş yıllarda kimyasal peelingler, hylaronic asit uygulamaları uygulanıyordu ancak yine de hiç biri tam bir sonuç vermiyordu. Peki bu işlemin farkı nedir, kimler için uygun, süreç nasıl, leke nedir/neden olur ve en önemlisi tekrarlamaması için ne yapılmalı?

 Leke Nedir?

Leke hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülen cilt rahatsızlıklarından biridir. Leke tedavisi her kişide ayrı ayrı planlanması gereken bir tedavidir. Leke oluşumunda farklı sebepler vardır. (güneş – hamilelik – genetik – yanlış kozmetikler – bazı sistemik hastalıklar vb.)

Ciltte leke oluşmasının nedeni; cildin epidermis tabakasında bulunan melanositlerin aşırı aktifleşmesi sonucu salgılanan melanin miktarının çok fazla olmasıdır. Melanosit ve melanin miktarlarının artmasının çeşitli sebebleri olabilir. Örneğin UV ışınlarına karşı cildin kendisini korumaya çalışması (güneş lekelerinin sebebidir), hormonal dengenin bozulması (doğum sonrası lekelerinin sebebidir), inflamasyonlar (akne sonrası lekelerin oluşmasının sebebidir) vb.

Bu faktörlerin en önemlileri genetik eğilim ve UV’ ye maruz kalmaktır. Aile öyküsünde melasma görülen kişilerde oluşma ihtimali daha yüksektir.

 • Güneşten gelen UV ışınları akıllı telefonlar bilgisayar ekranı ve hatta ampullerden gelen direkt çok güçlü ışıklar da, derideki pigment üreten hücreleri veya melanositleri stimüle edebilir.
 • Melasmanın tekrarlanması için temel neden güneşe maruz kalmaktır.
 • Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz sonrası hormon tedavisi melasmanın sıklıkla gelişmesi bu kanaati doğurmuştur. “Gebelik maskesi” olarak bilinen pigmentasyon sorunu doğumdan sonra özellikle hafif pigmentli bireylerde azalır veya yok olur ama doğum kontrol hapı alındığı müddetçe devam edebilir.
 • Bazı kozmetik ürünleri de leke yapabilirler.

Cosmelan -Dermamelan, gebelikteki lekeleri, yaşlılık lekeleri, hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisi ve lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde de en etkili yöntemlerden biridir. Deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yöntemidir ve etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yapar.

 • Cosmelan ve Dermamelan’ın asıl etkisi deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanması ile olur. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır. Haricen deri yüzeyine uygulanmak suretiyle etki eder.
 • Cosmelan ve Dermamelan enzim peelingin etken maddesi ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini Bu uygulama diğer tedaviler ile karşılaştırıldığında hem ağrısız hem de kişileri günlük hayattan koparmayan bir etkisi var

1-4 hafta içinde yüzde 90-95 civarı bir yanıtla parlak, tazelenmiş ve tüm lekelerden arınmış bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur.

Özetle cilt lekeleri, geniş gözenekler, mat cilt görünümünü düzeltmek ve akne izleri için uygulanan harika bir yöntem.

Uygulama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlk uygulaması klinik şartlarda hekim tarafından başlanan bu programı mutlaka doktorunuz tarafından açıklandığı şekilde, günlük düzenli uygulamalarla evde sürdürülmelidir.
 • Leke tedavisi süreci tamamlanana kadar tedavi kesinlikle kesintiye uğratılmamalıdır.
 • Cilt bir miktar kızarır ve güneş yanığına benzer bir görünüm alır.
 • Çok hassas cilt yapısına sahip olanlarda uygulamadan sonra 48 saat içinde bir miktar kaşınma hissedilebilir.
 • Ciltte bir miktar kızarıklık, kuruluk, soyulma, yanma, iritasyon ve gerginlik hissi oluşması normaldir ve sürecin bir parçasıdır.
 • Tedavi süresince güneş koruyucu kremler titizlikle kullanılmalıdır.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilecekler

İlk 1 ay

 • Sauna, buhar banyosu
 • Havuz
 • Solaryum
 • Glikolik asit, Retinol vs gibi soyucu uygulamalar
 • Epilasyon- depilasyon
 • Makyaj (fondöten, pudra, allık) soyulma bitene kadar en az 1 ay yapılmamalı
 • U.V. zararlı ışınlarına karşı dikkatli olunması ve uygulamalardan uzak durulması gerekir.

Diğer Blog İçeriklerimiz

YAZ BAKIMLARI

YAZ BAKIMLARI

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?   Cilt bakımı mevsimlere göre değişir mi sizce? Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır? Size ilginç gelse de mevsimsel geçişlere ve mevsime göre cilt bakımı yapılmalıdır. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı...

DERMAMELAN

DERMAMELAN

Ezimatik Peeling (Cosmelan - Dermamelan): Nedir ve Nasıl Etki Eder? Cosmelan ve Dermamelan, lekelerin tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemler, deride bulunan melanin üretimini enzimatik düzeyde baskılayarak aşırı üretimin önüne geçer. Böylece...

SONBAHAR BAKIMLARI

SONBAHAR BAKIMLARI

Tatil ,güneş ,deniz heyecanı ile beklediğimiz yaz mevsimi bitti.Hatta sonbaharın ikinci ayına başladık bile…Güneş yüzünü artık biraz daha az göstermeye, yapraklar sararıp düşmeye başladı. Yani doğa kendisini yeni mevsime hazırlamak için harekete geçti.Peki biz yeni...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.