YAZ BAKIMLARI

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Cilt bakımı mevsimlere göre değişir mi sizce?

Kışın yapılan cilt bakımı ile yazın yapılan aynı mıdır?

Size ilginç gelse de mevsimsel geçişlere ve mevsime göre cilt bakımı yapılmalıdır. Her mevsim cildi sağlıklı tutmalı ve cilt bakımını ihmal etmemek gerekir. Ancak mevsimlerin kendine göre sahip oldukları şartlar, cildi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Kışın soğuk, rüzgârlı hava koşulları karşısında cilt yeteri kadar direnç gösteremez ya da yazın güneşin kavurucu etkisi, havuz ve deniz cildi yorgun bırakabilir. İşte bu noktada mevsimlere göre cilt bakımımızı ve ürünlerimizi değiştirmeliyiz.

Güneşin cilt üzerinde olumlu olumsuz pek çok etkisi vardır. Cilde ve vücuda D vitamini bakımından gayet sağlıklı bir etkide bulunan güneş ışınları, lekelenmelere neden olabileceği gibi erken yaşlanma gibi istenmeyen bir olumsuzluk da oluşturabilmektedir. Bunun için yaz mevsiminde daha fazla maruz kalınan güneş ışınlarından korunmak gerekir ve bu mevsime uygun cilt bakımı yapmak gereklidir. Eğer cildin ihtiyacı ona verilmezse istenmeyen kırışıklıklar, sarkmalar, lekelenmeler gibi durumlardan kaçmak fazlasıyla zorlaşacaktır.

Peki yaz mevsiminde cilt bakımı nasıl olmalıdır?

 

  1. Yüzünüzü Yıkama Şeklinizi Değiştirin.

Yaz döneminde yüz yıkama tekniğinizin değişmesi gerekir. Kışın cildimizi besleyen bir temizlik yapmamız gerekirken yaz aylarında cildimizdeki fazla yağı alabilen bir temizleyici gerekir.

  1. Cildinizden Suyu Eksik Etmeyin!

Unutmayın ki yaz, cildinizin neme olduğu kadar suya da ihtiyaç duyduğu zamandır. Cildimizi nemlendirmenin yanı sıra bol bol su içmeyi unutmayın. Sağlıklı cilt dokusunda su, en önemli bileşendir, cildimizi yumuşak ve parlak tutar. Ayrıca su, toksinleri deriden, ter ve idrar yoluyla temizlemek için çok önemlidir. Gittiğiniz her yere su taşımayı ve günde en az 2-3 litre su içmeyi unutmayın.

 

 

  1. Makyajı Azaltın.

Nem ve sıcaklık cildin nefes alma yeteneğini bastırır. Cildimizin daha rahat nefes almasını sağlamak için makyajı azaltmamız ve daha minimal bir yüz makyajı tercih etmemiz faydalı olabilir.

  1. Sık Sık Peeling Yapın.

Peeling cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasının anahtarıdır. Donuk ciltten kurtulmak ve ölü hücrelerden kurtulmak için yapılan peeling, cildimizin nefes almasını ve tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlar. Burada unutmamanız gereken bir nokta, sadece yüzümüzün değil, tüm vücudumuzun peelinge ihtiyaç duymasıdır. Kullandığımız güneş yağlarından dolayı yazın hassas bir peeling kullanmak daha önemlidir.

  1. Nemlendiricinizi Değiştirin.

Yaz aylarında havanın nemli olduğunu söylememiz cildimizin neme ihtiyaç duymadığı anlamına gelmesin. Cildimizi senenin her zamanında nemlendirmeniz gerekir ancak yaz mevsimi nemlendiricimizin içeriğini hafifletmeniz gereken bir zamandır. Ancak cildi her zaman nemli tutmak önemlidir. Yaz aylarında ağır nemlendiricilerimizden daha hafif ve daha az yağlı kremlere geçmemiz gerekir. Asit veya A vitamini içeren ürünlerimizi bırakmalıyız. Yaz aylarında gözenekleri tıkayacak yağlı ürünler kullanılmamalı. Kışın nemlendirici olarak sürülen pek çok yüz ve vücut ürünü, yaz mevsiminde su bazlı ürünlerle değiştirilmeli. Parfümlü ürünler güneş lekesine yol açabileceği için bakım ürünleri renksiz ve kokusuz olmalı.

6.Olmazsa Olmaz En Önemlisi Güneş Kremi

Güneş kremi tüm yıl boyunca arkadaşımız, yaz aylarında ise en yakın arkadaşımız olmalı. Güneşin cildimizi daha erken yaşlandırdığı da bir gerçektir. Bunun için yaz mevsiminde cildin özellikle güneşten korunması birinci kuraldır. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmamalıyız. Seçimimizi yaparken geniş bir spektrumu olan (30-50 SPF) kremleri tercih etmemiz gerekir. Her dört saatte bir uygulama yapmamız, ellerimizi, ayaklarımızı ve boynumuzu unutmamamız gerekiyor.

  1. Gözler İhmale Gelmez.

Yüzümüz için nemlendirici ve temizleyici seçerken, göz çevremizin yüzümüzün geri kalanına göre daha ince ve daha narin bir yapıda olduğunu unutmayalım. Yaz döneminde göz çevresini nemli tutarak kırışıklık oluşmasını engelleyebiliriz.

  1. Profesyonel Cilt Bakımlarını Unutmayın.

Yaz mevsimi, hatta tüm mevsim geçişleri cildimizin özel ilgiye ihtiyaç duyduğu zamanlar arasında sayılır. Güneşin etkilerinin arttığı bu dönemde cilt bakımını düzenli olarak yapmamız gerekir. Profesyonel bakımlar ile cildimizin ihtiyaç duyduğu nem ve vitamin yüklenirken, cilt bariyerimiz güçlendirilir.

  1. Cilt Bariyerini Güçlendirerek Yaza Girin

Güneş ışınları cilt yapısını kurutur, kuruyan cilt ise hızlı yaşlanır. Cilt ne kadar nemli olursa cilt bariyeri de yazın yıpratıcı etkilerine karşı güçlü olur. Günlük olarak kullanılan ürünler (krem, serum vb.) cildin üst tabakasını nemlendirir. Ancak cildin derinlemesine nemlendirilebilmesi için bazı iğneli uygulamalar gerekebilir. Özellikle aminoasit, mineral, enzim ve vitaminlerin bir arada enjeksiyon edilmesiyle uygulanan mezoterapi yöntemi, cilt yenileme, cildi nemlendirme, cilt kalitesini arttırma ve cilt lekelerinin baskılanması için yaz öncesi tercih edilmelidir.

  1. Yaz Dönemi Ekstra Yardımcı

Gün içinde cildimizin nem ihtiyacını termal sular veya mistler kullanarak destek vermeliyiz. Enerji mistler yaz dönemi en önemli ürünümüz olmalıdır.

 

Sevgiyle parlak ve güzel bir yaz dilerim ♥

Özlem Sarıkaya

 

 

Diğer Blog İçeriklerimiz

DERMAMELAN

DERMAMELAN

Ezimatik Peeling (Cosmelan - Dermamelan): Nedir ve Nasıl Etki Eder? Cosmelan ve Dermamelan, lekelerin tedavisinde oldukça etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntemler, deride bulunan melanin üretimini enzimatik düzeyde baskılayarak aşırı üretimin önüne geçer. Böylece...

SONBAHAR BAKIMLARI

SONBAHAR BAKIMLARI

Tatil ,güneş ,deniz heyecanı ile beklediğimiz yaz mevsimi bitti.Hatta sonbaharın ikinci ayına başladık bile…Güneş yüzünü artık biraz daha az göstermeye, yapraklar sararıp düşmeye başladı. Yani doğa kendisini yeni mevsime hazırlamak için harekete geçti.Peki biz yeni...

O2 TO DERM

O2 TO DERM

            Havadan gelen sağlık ve vitamin! Oksijen solunum yapan tüm canlıların yaşamlarına devam etmelerini sağlayan bir elementtir. Oksijenin olmadığı bir ortamda insan vücudu işlevlerini yerine getiremez. İnsan vücudu ne kadar çok oksijen alırsa o kadar iyi...

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.