DolphinMed – Kılcal Damar Varis Tedavisi

BACAKLARDA KILCAL DAMAR VARİSİ VE TEDAVİSİ

Bacak bölgesinde ortaya çıkan varis ve genişlemiş kılcal damar görüntüsü, toplardamarların yetersiz çalışmasının ciltteki belirtisidir. Hafif ven yetmezliği kozmetik olarak kötü görünüme sebep olur.

Pek çok kişide ven yetmezliği bacaklarda ağrı, halsizlik, yanma, sızı, zonklama, kramplar, kas yorgunluğu ve huzursuz bacak gibi şikayetlere yol açabilir. Uzun süre devam eden ven yetmezliği zamanla bacakta şişkinlik, renk değişiklikleri, egzamaya yol açabilir.

Varis ve genişlemiş kılcal damarlar, ven basıncının artması ve damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Sağlıklı bir vende kan akımı aşağıdan yukarı doğru olup kan dolaşımı küçük kılcal damarlardan yüzeysel venlere oradan derin venlere gider. Derin venlerden sonra kan, kalp ve akciğer dolaşımına gönderilir. Yüzeysel ve derin venlerde kan akımının geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar vardır.

Varis ve genişlemiş kılcal damarlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve 30’lu yaşlardan sonra varis oranı artar.

Son yıllarda lazer tedavileri çok büyük aşama kaydetmiştir. Günümüzde lazerler pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Bu  gelişmeler özellikle bacak varislerinin mavi ve kırmızı renkte olanlarında, yüzde ve vücudun herhangi bir yerindeki damar genişlemelerinin lazerle tedavisini olanaklı kılmıştır. Ancak lazerle kılcal damar tedavisinde yalnızca küçük(4mm) venler tedavi edilebilmektedir. Yan etkileri çok azdır ve tedaviden hemen sonra günlük aktivitelerinize dönmeniz mümkündür.

Çok ince damarlarda lazer yöntemi diğer tedavilere göre daha başarılıdır. Kılcal damar lazer tedavisinde N-yag Lazerler kullanılmaktadır.

Kadın , erkek ve hatta çocuklarda lazerle tedavi mümkündür. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. Tıbbi olarak uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirildiği için en sağlıklı şekilde yapılır. Kanama bozukluğu, epilepsi hastaları, kalp pili taşıyan hastalar ve gebelere uygulama yapılmaz.

Genellikle bir veya iki seans yeterlidir. 2 seans arası ortalama 4-5 haftadır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir. Tedavi süresi bölgeye göre değişmekle beraber 15 dk ile 50 dk arasında sürer.

Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. İşlem genelde güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalıdır.

Lazer tedavisi bacak damarlarında özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır. Ayrıca yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir. Doğumsal damarsal kırmızı lekeler, hemangiomlar, yüzde damar çatlamalarına bağlı oluşan kızarıklıklar birkaç seansta güvenli bir şekilde tedavi edilebilir.

SAĞLIKLI VE GÜZEL GÜNLER …

 

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.