DolphinMed – C Vitamini

C vitamini, gerek cilt lekeleri ve kırışıklıkları gidermek gerekse cildin kolajen üretimini desteklemek amacıyla çokça kullanılmaktadır. Peki, C vitamini cilde diğer faydaları neler, c vitamini cilt bakımında nasıl kullanılmalı? C vitamini ile evde cilt maskesi ve c vitaminli serum yapımı önerileri ile tüm bilgiler, esraninportresi’nde.

Askorbik asit, yani daha çok bilinen adıyla C vitamini, çok bilinmese de aslında cilt sağlığında hayati bir rol oynamaktadır. C vitamini söz konusu olduğunda akla genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile mücadele etmek geliyor olsa da C vitaminin cilde faydaları öğrendiğiniz zaman kullandığınız bakım ürünlerinde yer alması gerektiğini de fark edeceksiniz. Peki cilt bakımında C vitamini neden önemli?

C vitamini cilde faydaları

C vitamini, ciltte güneşin zararlı UV ışınlarından, hava veya çevredeki diğer kirleticilerinden kaynaklı oluşacak hasarı azaltan bir antioksidandır. Hem epidermisimizde (cildin dış tabakalarında) hem de cildin daha derin katmanlarında bulunmaktadır. Yaşlandıkça cildimizdeki C vitamini seviyeleri ne yazık ki azaldığından cildimiz hasarlara karşı daha duyarlı hale gelmektedir. Yaşlanmaya ek olarak, UV ışığına ve sigara dumanına maruz kalmak da cildimizde bulunan C vitamininin miktarını azaltabilmektedir. C vitamininin cilde faydalarından bir kaçı; yara iyileşme süresini hızlandırması, iltihaplanmayı azaltması, kuru cildi hafifletmesi ve kolajen üretimidir.

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.