DolphinMed – AKNE ve AKNE SKARI TEDAVİSİ

AKNE VE AKNE SKARI

 

Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. Genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülür. Ergenlik döneminde bir çok kişide sivilce vardır. Bununla birlikte 20’li yaşlara kadar, hatta kırk yaşına kadar sivilce görülebilir. Akne birkaç yıl içinde tedavi edilmeden geriler, fakat bu süreçte tedavisiz kalmaya gerek yoktur. Ayrıca tedavi edilmeyen sivilce iz bırakabilir.

Akne yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, kişiyi psikolojik açıdan olumsuz etkiler. Ayrıca sivilceler ciddi ve kalıcı izler bırakabilir.

 

Büyük ve derin sivilcelerin iyileştikten sonra cilt üzerinde bıraktığı küçük veya büyük delikli görüntülere akne skarı denir.

 

AKNE VE AKNE SKARI TEDAVİSİ

 

Ciltte yağ üretimini azaltmak, ciltteki epitelyum hücrelerin değişimini hızlandırmak, bakteriyel bir neden varsa onu ortadan kaldırmak, inflamasyonu engellemek üzerine kurulu bir tedavidir. Akne tedavisinde, ilk 4 ila 8 haftada cilt iyileşmek yerine daha da kötüye gidebilir. Kesin iyileşme dönemi 8. Haftadan sonra başlar.

 

Akne tedavisinin kabin uygulamalarının yanında mutlaka ev kullanım ürünleri ile desteklenmesi gerekir.

 

Akne tedavisi sonrası bir çok ciltte akne izleri kalabilir. Akne skarı dermatherapy, nucleonix, lazer ve kimyasal peeling ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

 

 

Spectra peel lazer: Spectra peel önce aknenize dermisin içinden etki ederek cilt hücre yenilenmesi ve iltihap oluşumunun azalması için uyarıp daha sonrasında cilt yüzeyindeki aktif akneyi en üst tabakadaki ölü deri hücrelerini nazikçe soyarak ,gözenekleri açar ve yağ bezelerini daraltarak yeni cilt oluşumunu harekete geçirip tedavi eder.

 

Kimyasal peeling: Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır.Bu tedavide cilde, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler(AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, ve kombinasyonlarıdır. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır.Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

 

TCA Peeling: Triklor asetik asit uygulamasıdır. Cildin daha alt tabakalarının soyulması için yapılan derin peeling işlemidir. Derin izlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Konsantrasyonu ayarlanarak işlemin derinliği belirlenmektedir.Salisilik asid komedon oluşumunun engellenmesine yardımcı olarak akne gelişiminin engellenmesinde önemli rol oynar. Salisilik asid ayrıca araşidionik asid şelalesini baskılar. Bu etki ile anti-inflamatuvar faydalar sunduğundan peeling sonrası eritem oluşumu da sınırlanmış olur.

 

Dermatherapy: Derma roller adı verilen mikro iğnelerden oluşan tıbbi bir araç ile cildin alt katmanlarına mikro kanallar açılmaktadır. Cilt altına açılan bu kanallar yaklaşık 15 dk. içinde iz bırakmadan kapanır. Bu sırada büyüme faktörü içeren serumların cilt altına geçmesi sağlanır.Ayrıca Dermaroller’in iğnelerinin oluşturduğu mikro kanallar cilt tarafından yara gibi algılanır . Cildin doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri de kollajen , hylüronik asit ,elastin fibriller gibi cildin elastikiyetini sağlayan yapıların üretimine yardımcı olur.

 

Nucleonix: Yeşil çay özü, spiriluna ve hyaluronic asidin birleşminden oluşan bu kokteyl sinerjik şekilde işleyerek hücre içi onarımı arttırır.Mezoterapi yöntemi veya dermaroller ile cilt altına uygulanır. Cildin onarılması ve yenilenmesini hızlandırır.İlk uygulamadan sonra etkileri gözlenir.

 

Bubble Out: Salicylic Asit,Azelaic Asit,Mandelic Asit veBisabolol içeren bu ürün akne tedavisinde alanında ilk ve özel bir üründür.Cildi yakmadan ve kızarıklığa neden olmadan tedavi etme özelliğine sahiptir.

Kliniğimiz Denizli’de Cilt Bakım Uygulamaları hizmeti vermektedir.

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.