DolphinMed – Akne Bakımı

AKNE VE AKNE SKARI
Akne tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar ve derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. Genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, omuzlarda ve hatta kolların üst bölgesinde görülür. Ergenlik döneminde  bir çok kişide sivilce vardır. Bununla birlikte 20’li yaşlara kadar, hatta kırk yaşına kadar sivilce görülebilir. Akne birkaç yıl içinde tedavi edilmeden geriler, fakat bu süreçte tedavisiz kalmaya gerek yoktur. Ayrıca tedavi edilmeyen sivilce iz bırakabilir.
Akne yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, kişiyi psikolojik açıdan olumsuz etkiler. Ayrıca sivilceler ciddi ve kalıcı izler bırakabilir.

Büyük ve derin sivilcelerin iyileştikten sonra cilt üzerinde bıraktığı küçük veya büyük delikli görüntülere akne skarı denir.

AKNE VE AKNE SKARI TEDAVİSİ

Ciltte yağ üretimini azaltmak, ciltteki epitelyum hücrelerin değişimini hızlandırmak, bakteriyel bir neden varsa onu ortadan kaldırmak, inflamasyonu engellemek üzerine kurulu bir tedavidir. Akne tedavisinde, ilk 4 ila 8 haftada cilt iyileşmek yerine daha da kötüye gidebilir. Kesin iyileşme dönemi 8. Haftadan sonra başlar.

Akne tedavisinin  kabin uygulamalarının yanında mutlaka ev kullanım ürünleri ile desteklenmesi gerekir.

Akne tedavisi sonrası bir çok ciltte akne izleri kalabilir. Akne skarı tedavisine başlamak gerekir.

Spectra peel lazer:  Spectra peel önce aknenize dermisin içinden etki ederek cilt hücre yenilenmesi ve iltihap oluşumunun azalması için uyarıp daha sonrasında cilt yüzeyindeki aktif akneyi en üst tabakadaki ölü deri hücrelerini nazikçe soyarak ,gözenekleri açar ve yağ bezelerini daraltarak yeni cilt oluşumunu harekete geçirip tedavi eder.

 Kimyasal peeling: Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır.Bu tedavide cilde, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler(AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, ve kombinasyonlarıdır. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır.Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

TCA Peeling: Triklor asetik asit uygulamasıdır. Cildin daha alt tabakalarının soyulması için yapılan derin peeling işlemidir. Derin izlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Konsantrasyonu ayarlanarak işlemin derinliği belirlenmektedir.Salisilik asid komedon oluşumunun engellenmesine yardımcı olarak akne gelişiminin engellenmesinde önemli rol oynar. Salisilik asid ayrıca araşidionik asid şelalesini baskılar. Bu etki ile anti-inflamatuvar faydalar sunduğundan peeling sonrası eritem oluşumu da sınırlanmış olur.

Dermatherapy: Derma roller adı verilen mikro iğnelerden oluşan  tıbbi bir araç ile cildin alt katmanlarına mikro kanallar açılmaktadır. Cilt altına açılan bu kanallar yaklaşık 15 dk. içinde iz bırakmadan kapanır. Bu sırada büyüme faktörü içeren  serumların cilt altına geçmesi sağlanır.Ayrıca Dermaroller’in iğnelerinin oluşturduğu mikro kanallar cilt tarafından yara gibi algılanır . Cildin  doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri de kollajen , hylüronik asit ,elastin fibriller gibi cildin elastikiyetini sağlayan yapıların üretimine yardımcı olur.

PH FORMULA AKNE
Ph Formula Akne ürünleri ile yapılan akne bakımıdır. 15 gün aralar ile uygulanır.

BLACK PEEL
Siyah sirkeden elde edilen doğal ve organik bir peeling ile yapılır. Akne ve akne lekelerini temizlenmesi amaçlanır, antimikrobiyal etkiler sağlar.

 

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.