Yağ dokusu içerisine injeksiyon şeklinde ilaçların uygulanarak yağın eritilmesine iğneli lipolizis denilmektedir. Bu yönteme Lipodissolve,
Lipostabil yada mezotedavide denilmektedir. Bu yöntemde ilaç olarak fosfatidilkolin(PC) ve deoksikolat (DC) kullanılmaktadır. Bunlar zaten insan vücudunda bulunmaktadır. Bunlar yağları ve kolestrolü vücutta yıkmaktadırç Eskiden beri kan yağ yükseklik hastalıklarında  kullandığımız ve damar yolu ile uyguladığımız ilaçlardır. DC safra tuzudur  ve PC in suda çözünürlüğünü arttırmaktadır.

Fosfatidilkolin(PC); Gliserofosfolipid yapısındadır ve soya fasülyesinden elde edilmektedir. Fosfatidilkolin(PC) hücre membran lipidlerinin en önemlisidir. Prostoglandinler, lökotrienler, tromboksan sentezi için gereklidir. Ayrıca asetil kolinde kolin sentezininde asıl kaynağıdır. Kolestrolün çöznürlüğünü arttırmakta, plak formuna dönmesini engellemektedir. Karaciğerden VLDL yapımını arttırmaktadır. Yağ dokusuna uygulandığında yağın suda eriyebilirliğini arttırmakta, lipaz aktivitesi artmata ve trigliserid yağ asitleri ve gliserole dönmektedir. PC β-reseptörleri uyarmakta α2-reseptörleri ise inhibe etmektedir. Bu etkileri ile yağ dokusunda lipolizis ile yağlar ayrılmakta ve GIS ve idrar ile atılmaktadır.

Sodyum Deoksikolat(DC); safra tuzudur ve PC nin yağ doksunda çözünürlüğünü arttırmaktadır. Bu etkisi ile yağ dokusuna uygulandığında yağ hücrelerinin yıkımına neden olmaktadır.

PC/DC nin birlikte kullanımında  her bir ml de 50/20 oranındadır .

Uygulama 2 cm ara ile 13 mm derine her uygulamada 0.4 cc kullanılarak uygulanmaktadır.

Uygulama her hafta yapılmaktadır.

Uygulama sırasında ağrı olmakta. Ağrı ince deri altı yağ dokusunun olduğu yerlerde hafif buna karşın deri altı yağ dokusunun kalın olduğu yerlerde daha fazladır.

PC/DC birlikte yağ dokusuna uygulandığında; yağ hücrelerinde vakualizasyon olmakta, yağ dokusunda septa ve yağ lobüllerinde akut ve kronik inflamasyon olmaktadır.

Diğer lipolitik etkisi olan melilotus, aminophylline, yohimbine ve isoproterenol ile birlikte kullanılabilmektedir.

100 – 150 ml den küçük volümlü yağlanma alanlarında, lipoma ve çok sayıda olan lipomlarda ve liposakşın sonrası oluşan deformitelerde kullanılmaktadır.

18 yaşı altı, gebelik, emzirme, antikoagülan kullanımı, ciddi sistemik hastalıklar, aktif enfeksiyon, kullanılan ilaçlara karşı alerjilerde kullanılamaz.

Yan etkiler;

Uygulamadan hemen sonra uygulama alanında ağrı, eritem, kaşıntı, ısı artışı ve ödem gelişmektedir. Bu 15 dakika ile 72 saat içerisinde oraya çıkmaktadır. Uygulama yerlerinde hassasiyet bazen 1 sürmektedir.

Bulantı, kusma, diare, karın ağrısı, adet düzensizlikleri, özellikle 1200 mg zerindeki dozlarda gözlenmektedir.

Sohbet Başlat
DolphinMed Whatsapp Hattı
Sorularınız Mı Var? Hemen Bize Yazın.